Tapiséria „Yellow Submarine“ oslavuje Johna Lennona v New Yorku

Umelec Yoko Ono (C), vdova po Johnovi Lennonovi, pózuje s írskym spevákom Bonom (R) a gitaristom The Edge of U2 počas odhalenia tapisérie na počesť Lennona na Ellis Island v New Yorku 29. júla 201 ...Umelec Yoko Ono (C), vdova po Johnovi Lennonovi, pózuje s írskym spevákom Bonom (R) a gitaristom The Edge of U2 počas odhalenia tapisérie na počesť Lennona na Ellis Island v New Yorku 29. júla 2015. REUTERS/Eduardo Munoz Umelec Yoko Ono (C), vdova po Johnovi Lennonovi, reaguje po boku írskeho speváka Bona (3. R) a gitaristu The Edge of U2 (3. L) počas odhalenia tapisérie na počesť Lennona na Ellis Island v New Yorku 29. júla 2015 REUTERS/Eduardo Munoz Umelec Yoko Ono, (L) vdova po Johnovi Lennonovi, pózuje s Bonom (CL) a gitaristom The Edge of U2 (R) počas odhalenia tapisérie na počesť Lennona na Ellis Islande v New Yorku 29. júla 2015. REUTERS/Eduardo Munoz

NEW YORK - Takmer 40 rokov po tom, ako získal zelenú kartu, John Lennon bola v New Yorku ocenená gobelínom, ktorý ukazuje Manhattan ako žltú ponorku a neskorý Beatle držiac na čele znak mieru.

Lennonova vdova Yoko Ono a rockeri U2 Bono a The Edge pomohli odhaliť umelecké diela v Národnom múzeu imigrácie Ellis Island 29. júla, ktoré kancelária primátora mesta New York vyhlásila za Deň Johna Lennona.

John vedel, ako naliehavé (mier) bolo, povedal Ono pri tejto udalosti.Ale tiež vedel, že to, v čo veríme, sa stáva realitou.

Zakladateľ Art for Amnesty Bill Shipsey poveril tapisériu ako poďakovanie Ono za to, že dala Amnesty International práva na nahrávanie cover verzií Lennonových piesní po Beatles, čím pomohla získať peniaze pre skupinu pre práva.

Ellis Island je už mnoho rokov symbolom súcitu USA voči tým, ktorí prišli k jeho brehom, uviedol v tlačovej správe generálny tajomník Amnesty International.

Dúfame, že tento krásny gobelín ... bude slúžiť ako pripomienka rozšírenia posolstva mieru a lásky Johna Lennona všetkým tým, ktorí opúšťajú svoje domovy a hľadajú lepší život.

Lennon sa narodil v britskom meste Liverpool a prišiel do USA na začiatku 70. rokov minulého storočia.

Spevák a mierový aktivista, ktorý kritizoval vojnu vo Vietname, čelil deportačnému konaniu a potom v júli 1976 získal pobyt v USA.

O niečo viac ako štyri roky neskôr bol zastrelený pri vchode do svojho newyorského bytového domu, pričom na následky zranení zomrel v priebehu niekoľkých minút.