Sultan Brunej Čistá hodnota

Koľko stojí sultán Bruneja?

Čistý majetok sultána Bruneja: 30 miliárd dolárov

Čistý majetok sultána Bruneja: Brunejský sultán, tiež známy ako Hassanal Bolkiah Mu'izzaddin Waddaulah, má čistú hodnotu 30 miliárd dolárov. Je 29. a súčasný sultán a Yang di-Pertuan z Bruneja, ako aj predseda vlády Bruneja. Po kráľovnej Alžbete II. Je sultán druhým najdlhšie vládnucim panovníkom v histórii. Bolkiah sa svojimi čestnými titulmi, čistým imaním a ohromujúcou silou a kontrolou zapísal do histórie, rovnako ako nás všetkých žiarlil na jeho honosný a jedinečný životný štýl.

Skorý život: Narodil sa 15. júla 1946 v Istana Darussalam v Bruneji ako Pengiran Muda Mahkota (korunný princ) Hassanal Bolkiah. Jeho plný oficiálny titul je Sultan Haji Hassanal Bolkiah Mu'izzaddin Waddaulah ibni Al-Marhum Sultan Haji Omar 'Ali Saifuddien Sa'adul Khairi Waddien Sultan a Yang di-Pertuan z Brunejsko-darussalamského štátu. Vysokoškolské vzdelanie získal na Victoria Institution v Kuala Lumpur a v roku 1967 absolvoval Kráľovskú vojenskú akadémiu v Sandhurste vo Veľkej Británii.

Panovať : Bolkiah sa stal sultánom Bruneja (maličký sultanát na ostrove Borneo) Darussalam, keď mal iba 15 rokov, 5. októbra 1967, po tom, čo sa jeho otec vzdal trónu. Keď Bolkiah prevzal kontrolu nad svojím otcom, Brunej bol už vďaka svojim bohatým ropným zdrojom nezmyselne bohatý.

Korunovaný bol 1. augusta 1968 a bol vymenovaný za hlavu štátu Brunej a povýšený do šľachtického stavu kráľovnej Alžbety II. Ako sultán má úplnú a úplnú autoritu. Akoby to nebolo dosť uspokojivé, je predsedom vlády Bruneja a tiež šéfom vlády. Zastáva tiež funkcie ministra obrany a ministra financií. Ako minister obrany je teda najvyšším veliteľom kráľovských ozbrojených síl Brunej a čestným generálom britských a indonézskych ozbrojených síl a čestným admirálom kráľovského námorníctva. Sultán sa tiež vymenoval za generálneho inšpektora polície (IGP) kráľovských Brunejov. Mimochodom, má tiež veľa čestných doktorátov z univerzít, vrátane National University of Singapore a University of Oxford, England, UK.

Nútené náboženstvo: V roku 1991 zaviedol konzervatívnu ideológiu Bruneja nazvanú Melayu Islam Beraja, ktorá predstavuje monarchiu ako obrancu viery. Uprednostňuje demokratizáciu Brunejskej vlády a vyhlásil sa za prezidenta. V roku 2004 znovu otvoril legislatívnu radu, ktorá bola rozpustená od roku 1962. Bolkiah je vedúcim náboženstva a islam je oficiálnym náboženstvom krajiny. Za jeho vlády boli po celej krajine postavené mešity, modlitebne a stanice. Sultán rozhodol, že islamské oslavy, ako sú Narodeniny proroka, Isra a Miraj a Nuzul Al Korán, sa majú sláviť vo veľkom rozsahu a v piatok sú povinné modlitby. V roku 2014 sa Bolkiah zasadzoval za prijatie trestov za islamské šaríe vrátane tohto cudzoložstva s trestom smrti ukameňovaním. Hasanal Bolkiah tiež zakázal oslavy Vianoc v roku 2015 vrátane nosenia akýchkoľvek odevov, ktoré sa podobajú na Ježiška. Zákaz sa však týka iba miestnych moslimov a kresťania majú stále dovolené sláviť Vianoce. Zaviedol tiež zákaz vianočných ozdôb na verejných priestranstvách.

(Foto: Leon Neal / Getty Images)

Legislatíva proti LGBT: V roku 2019 sa homosexualita, ktorá je v Bruneji už nezákonná, stala tiež trestným činom, ktorý sa trestá smrťou ukameňovaním v právnych predpisoch na čele s predsedom vlády. To vyvolalo medzinárodné protesty a bojkoty mnohých spoločností, ktoré vlastnila Brunejská kráľovská rodina, najmä Dorchester Collection, skupina populárnych hotelov, ktoré v USA a Európe vlastnil sultán. Celebrity ako George Clooney, Elton John a Ellen DeGeneres verejne vyzvali na bojkot všetkých hotelov spojených so sultánom. Na protest americká organizácia pre podporu LGBT, ktorá sa volá Gill Action Fund, zrušila rezerváciu na usporiadanie konferencie hlavných darcov v hoteli Beverly Hills a požadovala vrátenie jej zálohy. Hlavné mená módneho návrhárstva, ako napríklad Brian Atwood a Peter Som, vyzvali na širšie protesty a vyzvali módny priemysel, aby bojkotoval všetky hotely vo vlastníctve skupiny Dorchester. V januári 2013 Kráľovská vysoká škola všeobecných lekárov určila sultána za prvého spoločníka vysokej školy poskytujúcej služby zdravotnej starostlivosti v Bruneji a v zahraničí. Ale vzhľadom na právne predpisy proti LGBT RCGP túto poctu stiahla.

Hotely : Brunejský sultán vlastní nasledujúce hotely prostredníctvom holdingovej spoločnosti s názvom Dorchester Collection, ktorú vlastní „Brunei Investment Agency“. Medzi hotely v jeho zbierke patria:

 • Hotel Beverly Hills (Los Angeles)
 • Hotel Bel-Air (Los Angeles)
 • Dorchester (Londýn)
 • 45 Park Lane (Londýn)
 • Coworth Park (Ascot, Veľká Británia)
 • Le Meurice (Paríž)
 • Hotel Plaza Athénée (Paríž)
 • Hotel Principe di Savoia (Miláno)

Zbierka automobilov: Okrem toho, že Bolkiah v podstate beží na Bruneji, má čas venovať sa svojej zbierke automobilov. Uvádza sa, že Bolkiah vlastní kdekoľvek od najmenej 3 000 - 6 000 automobilov, vrátane zlatom potiahnutého Rolls-Royce. Pred jazdou má radšej jedinečné autá a neustále hľadá niečo nové. Je považovaná za najväčšiu a najcennejšiu zbierku súkromných automobilov na Zemi. Celková hodnota zbierky sa odhaduje na 5 miliárd dolárov. Jeho zbierka obsahuje:

 • 600 Rolls-Royce
 • 550 Mercedes Benz
 • 450 Ferraris

Medzi pozoruhodné vozidlá patria:

 • 8 vozidiel Ferrari F40 (v jednom okamihu vlastnil 11)
 • Tri Ferrari LaFerraris
 • Jedno Ferrari Enzo
 • Jedno Ferrari F90 Testarossa
 • Jedno Ferrari FX (na objednávku sultána)
 • Šesť Ferrari 456 GT Venices (6 zo 7 kombi vyrobených na žiadosť sultánovho brata Jefriho)
 • Jeden Pagani Huayra
 • 10 McLaren F1s (každý v hodnote 10-15 miliónov dolárov)
 • 4 Bugatti EB110s

Vladimir Astapkovich / Host Photo Agency cez Getty Images

Ostatné extravagancie : Bolkiah má tiež Boeing 747 pre vlastnú potrebu a tematický park s názvom Jerudong Park. Postavil 1788 izbový palác, najväčší súkromný dom na svete a súkromnú zoologickú záhradu s 30 bengálskymi tigrami. V paláci sa nachádza aj rozsiahly komplex póla. Na svoje 50. narodeniny si sultán najal Michaela Jacksona, aby vystúpil na svojej súkromnej párty. Sultánových 12 detí má tiež sklony k honosným výdavkom, pričom jeden z jeho synov, princ Azim, údajne preletel šperky k Mariah Careyovej súkromným lietadlom.

Osobný život: Sultán je známy pre niektoré rodinné konflikty, najmä so svojím bratom, princom Jefri Bolkiahom, ktorý je známy ako „princ Playboy“. Obaja boli zapojení do intenzívneho právneho sporu, ktorý sa nakoniec urovnal v roku 2006. Sultánovou prvou manželkou bol jeho bratranec, Pengiran Anak Saleha. Jeho druhou manželkou bola Mariam Abdul Aziz. Rozviedli sa v roku 2003 a ona bola zbavená všetkých kráľovských titulov. V auguste 2005 sa oženil s Azrinazom Mazharom Hakimom, ktorý bol o 33 rokov mladší. Rozviedli sa v roku 2010 a tiež jej odobrali všetky tituly, vyznamenania a príspevky. Sultán má 12 detí zo svojich troch bývalých manželiek a 18 vnúčat.

Sultan Brunej Čistá hodnota

Hassanal Bolkiah

Čistá hodnota: 30 miliárd dolárov
Dátum narodenia: 15. júla 1946 (74 rokov)
Rod: Muž
Povolanie: Politik
Národnosť: Brunej
Naposledy aktualizovaný: 2020
Všetky čisté imanie sa počíta z údajov získaných z verejných zdrojov. Ak sú poskytnuté, začleňujeme tiež súkromné ​​tipy a spätnú väzbu od celebrít alebo ich zástupcov. Aj keď sa usilovne snažíme zabezpečiť, aby boli naše počty čo najpresnejšie, pokiaľ nie je uvedené inak, jedná sa iba o odhady. Všetky opravy a spätnú väzbu vítame pomocou tlačidla nižšie. Urobili sme chybu? Odošlite návrh na opravu a pomôžte nám ho opraviť! Odošlite opravu Diskusia