Jesenné lístie v južnom Utahu predstavuje dramatickú show

web1_copy_cedar-break-scenic-byway-utah-fall-colors-9-10-sg3457_7114141Jesenné lístie farbí les pozdĺž cedrového stromu v Utahu, ktorý prerušuje malebnú cestu. (Steve Greenwood/Utah Office of Tourism)

Veľkolepá jesenná farba južného Utahu súperí so známejšími sezónnymi ukážkami, ktoré sa nachádzajú inde v krajine-a pre južných Nevadanov je oveľa bližšia a jednoduchšia.

Návštevníci si môžu naplánovať niekoľko krátkych výletov, aby si užili týždne jesenných farieb, a to tak, že začnú vo vysokej krajine Utahu a podľa sezóny budú postupovať podľa farby aj do nižších výšok. Šou často trvá až do Dňa veteránov, najmä v chránených kaňonoch a pozdĺž riek a potokov.

Farba sa začala objavovať koncom septembra na vysokých plošinách v Utahu na miestach, ako je národný park Zion severne od Zion Canyonu smerom k Cedar Breaks a Brian Head, v národnom parku Bryce Canyon, v horách Pine Valley a v lesoch východne od Beaveru.Bez skorých mrazov farba vo vysokých polohách zvyčajne vrcholí okolo polovice októbra. Vysoká krajina severne od Sionu a východne od Cedar City ponúka kilometre dobrých diaľnic cez borovicové a jedľové lesy lemované lúkami a rozbité porastami osiky s bielymi kmeňmi, ktoré na jeseň nadobúdajú ohnivé odtiene. Horské lúky môžu byť stále svetlé aj s kvetmi neskorej sezóny.

Tento región je vzdialený asi štyri hodiny jazdy od južnej Nevady, po diaľnici 15 na sever do mesta Cedar City a potom na východ po štátnej ceste 14 cez Cedar Canyon, aby sa dostal na 10 000-stopovú plošinu.

Panoramatický výhľad na farebnú krajinu sa ponúka po ceste 14 na vrchu Sion Overlook a na vysokom výbežku Brian Head Peak hneď pri ceste od národnej pamiatky Cedar Breaks.

koľko zarobí pat sajak na kolese šťastia

Ak máte čas, zamierte do mesta Panguitch na zapadnutej ulici, ktorá je jasná a má jesennú farbu. Začína sa pri Cedar Breaks a vinie sa vysokou krajinou okolo jazera Panguitch a dole po krásnom potoku do mesta.

Utah Route 12, jedna z najkrajších diaľnic v krajine, smeruje na východ od diaľnice USA 89 v blízkosti Panguitch, aby sa dostala do niekoľkých štátnych parkov, ako aj do národných parkov Bryce Canyon a Capitol Reef. Keď sa diaľnica blíži k mestu Boulder, táto nezabudnuteľná vozovka sa pohybuje pozdĺž úzkeho útesu, ktorý dramaticky klesá z oboch strán. Tento pohon je pestrý v každom ročnom období vďaka živým pieskovcovým útvarom a je spôsobilý vyvolať zmyslové preťaženie na jeseň s pridanou brilantnosťou meniacich sa listov v národnom lese Dixie.

Cesta cez historické mesto Pine Valley končí vo vysoko zalesnenej oblasti s kempingmi, niekoľkými chodníkmi a potokom. Táto oblasť je na jeseň jasná s farbami. Sieť turistických a jazdeckých trás ponúka možnosti na objavovanie skôr, ako napadnuté lístie pokryje zimné sneženie.

Jeseň pretrváva v nižších polohách dlho po tom, čo vo vysokej krajine opadli prvé svetlé listy. Pozrite sa na jesennú farbu neskorej sezóny v chránených kaňonoch, ako je prístup k vysočine po trase 14 a zostup z lesnatej vysočiny smerom na malebné USA 89 údolím rieky Sevier.

Stĺpec Margo Bartlett Pesek sa objavuje v nedeľu.