Čistý majetok šejka Mohammeda bin Rashida al Maktouma

Koľko stojí šejk Mohammed bin Rashid al Maktoum Worth?

Čistý majetok šejka Mohammeda bin Rashida al Maktouma: 14 miliárd dolárov

Čistá hodnota šejka Mohammeda bin Rashida al Maktouma: Šejk Mohammed bin Rashid al Maktoum je emirátsky politik a podnikateľ, ktorý má čistú hodnotu 14 miliárd dolárov. Pôsobí ako viceprezident a predseda vlády Spojených arabských emirátov, ako aj vládca dubajského emirátu. Šejk Mohammed je vlastníkom 99,67% spoločnosti Dubai Holding a človekom zodpovedným za tie skutočne super umelo vyrobené palmové ostrovy v Perzskom zálive.

Počiatočný život a rodina: Šejk Mohammed bin Rashid al Maktoum sa narodil 15. júla 1949 v Dubaji. V čase jeho narodenia ešte nevznikli Spojené arabské emiráty. Je členom rodiny Al Maktoum, dubajských vládcov, ktorí sú tiež potomkami rodu Al-Falasí. Jeho starý otec z matkinej strany je bývalý vládca Abú Zabí. Šejk Mohammed je tretím synom šejka Rašída bin Saeeda Al Maktouma (z celkového počtu štyroch synov) a šejky Latifu pochádzajúcim z Hamdana Al Nahyana.

Šejk Mohammed bol vzdelaný v Dubaji do roku 1966, keď sa spolu so svojím bratrancom presťahovali do Spojeného kráľovstva, aby navštevovali anglickú jazykovú školu Bell Educational Trust. Potom študoval a absolvoval vojenský výcvik na kadetskej škole dôstojníka Mons v Aldershote (dnes súčasť Sandhurstu).

Politická kariéra: Po návrate do Dubaja ho otec šejka Mohammeda, ktorý bol v tom čase vládcom Dubaja, vymenoval za vedúceho dubajských policajných síl a dubajských obranných síl (ktoré sú dnes súčasťou obranných síl Únie). Šejk Mohammed bol prítomný pri významnej príležitosti v januári 1968, keď sa prvýkrát stretli šejk Rašíd z Dubaja a šejk Zayed z Abú Zabí, aby súhlasili s vytvorením únie medzi emirátmi. Následne bol 2. decembra 1971 založený nový národ Spojené arabské emiráty a jeho prvým ministrom obrany sa stal šejk Mohammed. V januári 1995 bol šejk Mohammed vymenovaný za korunného princa Dubaja jeho starším bratom Maktoumom bin Rashidom Al Maktoumom, ktorý v tom čase pôsobil ako dubajský vládca.

Po smrti svojho brata sa šejk Mohammed stal vládcom Dubaja 4. januára 2006. Nasledujúci deň ho riadiaci orgán národa, Federálna národná rada, vymenoval za nového viceprezidenta Spojených arabských emirátov. Potom ho 11. februára 2006 Rada schválila ako predsedu vlády národa (nominoval ho prezident Khalifa bin Zayed Al Nahyan).

Obchodná kariéra: Popri kariére v politike je šejk Mohammed bystrým podnikateľom zodpovedným za vytváranie a rast mnohých ekonomických aktív v Dubaji. Mnoho z týchto spoločností a aktív je v držbe jeho dvoch spoločností, Dubai World a Dubai Holding.

Spoločnosť Dubai World začala pôsobiť v júli 2006 ako holdingová spoločnosť. Konsolidovala aktíva, ako napríklad logistická spoločnosť DP World a developer nehnuteľností Nakheel Properties. Odvtedy sa rozšírila a má investície do celého sveta na miestach, ako sú Spojené štáty, Spojené kráľovstvo a Južná Afrika. Spoločnosť Dubai Holding je ďalšou šejkovou spoločnosťou a má štyri hlavné prevádzkové jednotky: Jumeirah Group, TECOM Investments, Dubai Properties Group a Emirates International Telecommunications. Zameriava sa hlavne na rozvoj a správu pohostinských aktivít, obchodných parkov, nehnuteľností a telekomunikácií.

Šejk Mohammed navyše preukázal svoju obchodnú zdatnosť v oblasti cestovania a leteckých spoločností. Je postavou za spustením leteckej spoločnosti Emirates Airline so sídlom v dubaji Garhoud. Letecká spoločnosť je dcérskou spoločnosťou skupiny Emirates Group, ktorú vlastní dubajská vláda. Je štvrtou najväčšou leteckou spoločnosťou na svete a najväčšou leteckou spoločnosťou na Blízkom východe. Ďalej šejk Mohammed presadzoval založenie nízkonákladového dopravcu FlyDubai, ktorý tiež vlastní vláda.

Medzi ďalšie pozoruhodné udalosti, ktoré vedie šejk Mohammed, patrí ikonický dubajský hotel Burj Al Arab. Spravuje ju Jumeirah, spoločnosť pre hotelové správy šejka Mohameda, ktorú založil v roku 1997 a ktorá je teraz súčasťou Dubai Holding. Ďalším ikonickým projektom rozvoja nehnuteľností, za ktorý je zodpovedný šejk, je projekt Palm Islands, séria umelo vytvorených súostroví zasahujúcich do Perzského zálivu. Stojí tiež za najvyššou budovou sveta Burj Khalifa, ktorá bola otvorená v januári 2010. Súčasťou rovnakého vývoja ako budova Burj Khalifa je aj nákupné centrum Dubai Mall, ktoré je podľa rozlohy najväčším nákupným centrom na svete.

Filantropické práce a ďalšie činnosti: Šejk založil organizáciu Mohammed Bin Rashid Global Initiatives, charitatívnu nadáciu, ktorá združuje ďalších 33 charitatívnych nadácií a subjektov. V roku 2005 tiež založil vládnu školu Mohammeda bin Rashida (predtým známú ako Dubajská vládna škola).

Osobný život: Šejk Mohammed rád chodí vo svojom osobnom živote naplno. Splodil 19 detí. Jeho svadba z roku 1979 s prvou manželkou bola držiteľom Guinnessovho rekordu v kategórii „Najdrahšia svadba“ - 100 miliónov dolárov (v dnešných dolároch) bolo použitých na mesačnú oslavu v Dubaji, ktorá vyvrcholila svadbou pre 20 000 hostí na štadióne postavenom špeciálne pre príležitosti. Jeho druhou oficiálnou manželkou bola jordánska princezná Haya bint Hussein, ktorú si vzali v roku 2004 a rozviedli sa v roku 2019). Šejk Mohammed mal navyše niekoľko „neoficiálnych“ manželiek. Princezná Haya odišla z Dubaja spolu so svojimi dvoma deťmi v júni 2019 a požiadala o ochranu a predala deti pred súdnou cestou.

Šejk Mohammed je majiteľom plavidla s názvom Dubaj s výškou 531 stôp a 350 miliónmi dolárov, ktoré má sedem palúb a dostatok luxusného ubytovania pre 24 hostí a 80 členov posádky.

Čistý majetok šejka Mohammeda bin Rashida al Maktouma

Mohammed bin Rashid Al Maktoum

Čistá hodnota: 14 miliárd dolárov
Dátum narodenia: 15. júla 1949 (71 rokov)
Rod: Muž
Povolanie: Politik
Národnosť: Spojené Arabské Emiráty
Naposledy aktualizovaný: 2020
Všetky čisté imanie sa počíta z údajov získaných z verejných zdrojov. Ak sú poskytnuté, začleňujeme tiež súkromné ​​tipy a spätnú väzbu od celebrít alebo ich zástupcov. Aj keď sa usilovne snažíme zabezpečiť, aby boli naše počty čo najpresnejšie, pokiaľ nie je uvedené inak, jedná sa iba o odhady. Všetky opravy a spätnú väzbu vítame pomocou tlačidla nižšie. Urobili sme chybu? Odošlite návrh na opravu a pomôžte nám ho opraviť! Odošlite opravu Diskusia