Osobné veci Marilyn Monroe, vrátane puzdra na šperky DiMaggio, pôjdu do aukcie

LOS ANGELES - Kolekcia osobných predmetov vrátane ručne písaných poznámok a šperkov, ktoré patrili filmovej hviezde Marilyn Monroe, pôjde do aukcie v novembri v aukcii Julien’s Auctions.

Monroe, jedna z najznámejších hviezd hollywoodskeho zlatého veku kinematografie, zanechala množstvo vecí vo svojej vôli svojmu hereckému mentorovi Lee Strasbergovi. 19. a 20. novembra bude v Los Angeles vydražených viac ako 500 dielov Monroeho vecí a očakáva sa, že ich predaj bude medzi 2 až 4 miliónmi dolárov.

Spoločnosť Julien’s Auctions uviedla, že položky nikdy neboli v aukčnom bloku a ponúka ich na predaj panstvo Strasberg, ktoré učilo hviezdy ako James Dean, Al Pacino, Jack Nicholson a Jane Fonda. Zomrel v roku 1982.Marilyn bola počas svojho života komplexnou a očarujúcou postavou a nechala generácie zbožňujúcich fanúšikov špekulovať, dedukovať a debatovať o svojom živote, uviedla vo vyhlásení Strasbergova manželka Anna Strasberg.

Mnoho z položiek je zachovaných presne tak, ako keď Monroe zomrel na predávkovanie drogami v roku 1962 vo veku 36 rokov.

Malá spojková večerná taška alebo minaudiere sa predáva s dvoma 10-centovými mincami, ôsmimi cigaretami Philip Morris a použitým rúžom Revlon v tieni Bachelor’s Carnation, živom červenom odtieni. Očakáva sa, že sa bude pohybovať od 15 000 do 20 000 dolárov.

Je to skutočne úhľadný kúsok a je to ako časový posun späť do štyridsiatych rokov minulého storočia, keď sa Marilyn práve preslávila, povedal Martin Nolan, výkonný riaditeľ Julien’s Auctions.

Uprostred položky sú pohľady do Monroeho života, napríklad potvrdenka o taxíku od 2. februára 1960 do 20th Century Fox, rok, v ktorom hrala vo filme Let’s Make Love pre filmové štúdio, a daňové dokumenty, ktoré podrobne popisovali výdavky herečky.

Očakáva sa, že puzdro na šperky, ktoré vlastní bývalý manžel Monroe, bejzbalový skvelý Joe DiMaggio, sa pohybuje od 3 000 do 5 000 dolárov. Puzdro má mosadzný monogram a kombinovaný zámok nastavený na 555, čo odzrkadľuje číslo hráča DiMaggio č. 5 pre New York Yankees.

Ďalším vrcholom aukcie sú platinové diamantové hodinky Blancpain, ktorých cena sa odhaduje na 80 000 až 120 000 dolárov, ale pravdepodobne by sa mohli predať za oveľa vyššiu cenu, povedal Nolan.

Pred aukciou budú kľúčové kusy z kolekcie Monroe vystavené na palube zaoceánskej lode Queen Mary 2, ktorá bude plávať z New Yorku do anglického Southamptonu. Položky budú vystavené aj v Londýne a Los Angeles.