Nasledujte malebnú uličku do historického Niptonu v Kalifornii.

Dvojprúdová diaľnica vedúca z Niptonu v Kalifornii do Searchlightu sa často môže pochváliť poctivou jarnou show púštnych kvetov, mnohými odrodami kaktusov a rozsiahlym lesom stromov Joshua. (Tieto ...Dvojprúdová diaľnica vedúca z Niptonu v Kalifornii do Searchlightu sa často môže pochváliť poctivou jarnou show púštnych kvetov, mnohými odrodami kaktusov a rozsiahlym lesom stromov Joshua. (Thinkstock)

Diaľničná skratka z diaľnice Interstate 15 do strediska Searchlight na americkej diaľnici 95 a ďalej k jazeru Mohave vedie historickým mestom Nipton v Kalifornii, aby preskúmala odľahlú časť južnej Nevady.

Dvojprúdová diaľnica vedie 21 míľ malebnou vysokou púšťou a členitým predhorím. Často sa môže pochváliť jarnou prehliadkou púštnych kvetov, mnohými odrodami kaktusov a rozsiahlym lesom stromov Joshua. Cesta k jazeru za Searchlight ponúka húštiny cholly a cestné kvety.

Ak sa chcete dostať do malého Niptonu, postupujte po ceste I-15 južne 55 míľ od Las Vegas. Asi 11 míľ južne od Primmu odbočte na výjazde 286 na spevnenú cestu na východ, ktorá sa stane štátnou cestou 164 na hranici s Nevadou. Pokračujte po ňom 10 míľ do Niptonu, ktorý sa nachádza pozdĺž železničných tratí Union Pacific.hakkasan las vegas nočný klub las vegas, nv

V dnešnej dobe dlhé nákladné vlaky valiace sa cez Mohavskú púšť nikdy nezastavia v Niptone, kedysi rušnej zastávke na polievanie pozdĺž koľají. Kvílenie lokomotív blížiacich sa k priecestiu a hromy prechádzajúcich vagónov a tankerov je asi všetko, čo narúša ticho púštneho mesta duchov. Niekoľko stálych obyvateľov to sotva vníma, ale táborníkov v parku RV a hostí historického hotela Nipton môže hluk zaskočiť, najmä uprostred noci.

koľko rokov má Peter od skutočných gazdiniek z Atlanty

Nipton začal život ako Nippeno, malý banícky tábor na púštnej križovatke počas regionálnej banskej éry v 80. rokoch 19. storočia. Keď v roku 1905 San Pedro, Los Angeles a Salt Lake Railroad (neskôr Union Pacific) postúpili cez Mojave, tábor si užil mierny rozmach ako zastávka na zavlažovanie parných lokomotív a vlečka, kde sa dali nakladať a vykladať železničné vagóny. Malá križovatka sa čoskoro premenovala na Nipton a stala sa miestom stretávania cestovateľov a roztrúsených obyvateľov púšte. V roku 1910 priviedla cestujúca do a z Niptonu dostavníková linka z Searchlightu. Fungoval do roku 1926, kým nebol nahradený automobilovým cestovaním.

Malý hotel v Niptone bol postavený z Adobe vyrobeného na mieste v rokoch 1904 až 1910. Jeho hrubé steny a zastrešená veranda poskytovali hosťom úľavu od púštneho tepla. Zástupca šerifa z Searchlight pôvodne nainštaloval pred hotelom Garden of Mystery, ozdobnú kaktusovú záhradu. V hoteli bolo do 30. rokov 20. storočia rušno. Často sa v ňom ubytovali hollywoodske celebrity smerujúce na neďaleký Ranč Walking Box, ktorý vlastnili filmové hviezdy Rex Bell a Clara Bow.

Keď železnica prešla na dieselové lokomotívy, zastavenie zavlažovania, ako napríklad Nipton, zastaralo. Nipton by zahynul, nebyť podnikavého obyvateľa, ktorý kúpil mestský pozemok. Po smrti majiteľa v roku 1949 Nipton strácal pod radom majiteľov. V roku 1984 ho získala rodina Freemanovcov, ktorá začala s veľkým upratovaním a obnovou niekoľkých pôvodných budov vrátane hotela, ktorý bol od roku 1986 hostincom s raňajkami. V niekoľkých rezidenciách dnes sídlia umelci alebo profesionáli pôsobiaci v oblasť, pričom školská budova slúži na schôdze a workshopy. Na obchodnom mieste v štyridsiatych rokoch minulého storočia návštevníci našli informácie o neďalekej národnej rezervácii Mojave a malom obchode. Hneď vedľa je kaviareň s mexickými jedlami z čerstvých plodín dopestovaných na mieste. Ak potrebujete informácie, ceny a rezervácie kempingov, kajút alebo hotelových izieb, volajte na hotel Nipton na čísle 760-856-2335.

koľko stojí harvey levin

Odbočka na Ranč Walking Box je vzdialená 14 míľ od Niptonu po ceste do Searchlightu, ktorá je na niektorých mapách označená ako Ranč YKL, názov dostala podľa predaja v 50. rokoch minulého storočia. Sídlo ranča a priľahlá výmera sú pod kontrolou úradu pre správu pozemkov prostredníctvom dohody o spolupráci s Nevadskou univerzitou v Las Vegas. Krásny rančový dom v španielskom koloniálnom štýle, súvisiace budovy, zariadenia a pozemky sú otvorené pre príležitostné prehliadky so sprievodcom, pričom posledný je naplánovaný na utorok. Po dokončení reštaurátorských prác v roku 2016 by sa mali prehliadky pokračovať. Bližšie informácie získate na tel. Čísle BLM 702-515-5350 alebo online na adrese blm.gov.

Stĺpec Výlet týždňa Margo Bartletta Peseka sa zobrazuje v nedeľu.